Szczególne wskazanie do leczenia środowiskowego mają osoby o długim i przewlekłym przebiegu schorzenia psychicznego.
Objęte opieką mogą być osoby zgłaszające się z własnej inicjatywy lub z inicjatywy rodziny, kierowane przez inne placówki medyczne lub instytucje pomocy społecznej. Przed podjęciem leczenia konieczne jest uzyskanie zgody pacjenta oraz dostarczenie do siedziby Zespołu Leczenia Środowiskowego skierowania od lekarza psychiatry lub lekarza POZ.
W ramach Zespołu Leczenia Środowiskowego prowadzona jest:
Terapia w ZLŚ umożliwia pacjentowi kontynuację leczenia i rehabilitacji w środowisku bez konieczności separacji z najbliższymi, bez konieczności przerywania aktywności własnych. Celem terapii jest poprawa jakości życia pacjenta, jego funkcjonowania w różnych obszarach poprzez systematyczne i aktywne monitorowanie stanu zdrowia, sytuacji zyciowej pacjentów, motywowanie ich do współpracy w zakresie leczenia, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, wspieranie ich w różnych okolicznościach życiowych.
Zespół w skład którego wchodzą: lekarz psychiatra, psycholog, terapeuta środowiskowy, pielęgniarka obejmuje kompleksową opiekę pacjenta, utrzymuje kontakt i współpracuje z rodziną, środowiskiem pacjenta, odpowiednimi placówkami medycznymi, instytucjami pomocy społecznej, zakładami aktywizacji zawodowej, fundacjami działającymi na rzecz osób chorych psychicznie i ich rodzin.