– Na konsultację psychiatryczną pacjent nie potrzebuje skierowania.
– Na pierwszą i kolejne konsultacje pacjent umawia się w rejestracji Poradni Zdrowia Psychicznego:
Telefonicznie pod numerem tel.: (42) 211 55 12 lub osobiście.
Jeśli istnieją okoliczności wskazujące na potrzebę wykonania dodatkowych badań lub konsultacji, pacjent zostaje na nie skierowany. W czasie konsultacji mogą zostać zaproponowane różne formy pomocy – psychoterapia, farmakoterapia lub obie formy razem.
To najczęściej seria 3 spotkań z psychologiem, w czasie których przy pomocy rozmowy i testów określa się rodzaj trudności pacjenta, bada się ich przyczyny i podejmuje decyzję o dalszych formach pomocy.
Jeśli psychiatra zaproponuje leczenie farmakologiczne, a pacjent wyrazi na nie zgodę, odbywa się omówienie planu leczenia, a następnie seria systematycznych spotkań z lekarzem, celem monitorowania stanu pacjenta, przepisywania leków oraz rozmów psychoedukacyjnych.
Wizyta u psychologa, w czasie której w sposób wstępny omówione są i rozpoznane trudności psychiczne, których doświadcza pacjent.
Psychoterapia jest metodą leczenia szerokiego zakresu problemów psychicznych. Sesje psychoterapii odbywają się od 2-4 razy w tygodniu i jest to proces wielomiesięczny. Może trwać maksymalnie do 1,5 roku. Decydującą rolę w leczeniu ma relacja między pacjentem, a terapeutą.
W czasie konsultacji lekarskich, porad psychologicznych badana jest motywacja pacjenta do podjęcia terapii.